Haber : Öncesi ve Sonrasıyla 100. Yılında Kop Savunması ve Bayburt Çalıştayı
24 Şubat 2017 Cuma

Öncesi ve Sonrasıyla

100. Yılında Kop Savunması ve Bayburt Çalıştayı

Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi tarafından “Öncesi ve Sonrasıyla 100. Yılında Kop Savunması ve Bayburt Çalıştayı” düzenlendi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Gökhan Budak Konferans Salonu’nda yapılan çalıştaya Bayburt Garnizon Komutanı Jan. Alb. İbrahim Ayhan Vural, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt Belediyesi Başkan Yardımcısı Nesimuttin Selçuk, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Çiğdem, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşundan ve İstiklal Marşının okunmasından sonra çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinin yeni kurulduğunu belirterek, “Fakültemizin bölümlerini açtık. Özellikle Tarih ve Türk Dili Edebiyatı bölümündeki öğretim üyelerimiz tamamlandı. Bugün İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinin Tarih bölümünün ilk bilimsel aktivitesine iştirak etmiş bulunuyoruz. İnşallah bir daha ki sene öğrencilerini de aldığımızda artık tarihçi öğrencilerimiz olacak. Kop Savunmasının biz Bayburtlular tarafından bilimsel bir platformda ne kadar ele alındığı noktasına doğrusu ben çok vakıf değilim. Bayburt Üniversitesinin yerele katkı anlamında önemli çalışmalar yapmak gibi bir arzusu var. O anlamda Kop Savunması ile ilgili çalışmalar ve başka çalışmalar inşallah İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi bünyesinde gerçekleştirilecek.” dedi.

Gençlere de seslenen Rektör Coşkun, “Gençler, bugün bile Kop dağına gitseniz oradaki mevzileri hala görebilirsiniz. Oradaki kurşunları görebilirsiniz. Henüz canlı. Dolayısıyla Kop dağı bir Sarıkamış gibi canlandırılabilir. Zaten milli parklar bünyesine de alınacak. Bu konuda üniversitemizin de destek verdiği bir proje var.  Milli parklar bünyesine alındığında da çok canlı bir Kop dağı göreceksiniz. Bunlar bizim atalarımızın hatırası. Az önce Garnizon Komutanımız ile onu konuşuyorduk. Komutanımız da doğu ve güneydoğuda epeyce emek vermiş bir kişidir. O bile diyor ki bizim oralarda çektiğimiz çileler bu zatların Kop dağında çektiklerinin yanında yüzde bir bile olmaz. Bu insanlar aç, bu insanlar açık, bu insanlar karda, kışta bu memleketi savunmuşlar ve Kop Dağı Savunması tarihe “2. Plevne” diye geçmiş. Bu olay, o anlamda örnek alacağımız, ilmek ilmek dokuyacağımız bir olaydır. Ben bu çalıştay için gelen bütün misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Katıldıkları için teşekkür ediyorum. Çok önemli sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum.” diye konuştu.

İsmail Kahraman tarafından hazırlanan 100. Yılında Kop Savunması Belgeseli’nin gösteriminden sonra Kahraman yaptığı konuşmada Bayburt Üniversitesinin vefalı bir davranış örneğini sergilediğine işaret ederek Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun’a teşekkür etti.

Aziz Kop şehitlerinin bundan sonra hatırlanacağını beliren Kahraman, “Birinci Cihan Harbi tarihimizin önemli bir dönüm noktasıdır; ama Kafkas cephesi fazla gündeme gelmemiştir. Sarıkamış Harekâtı dün hatırlanmaya başlandı. Kafkas cephesi de önemli bir dönüm noktasıdır. Kafkas cephesinin en önemli savaş alanı Kop dağı bölgesidir. Ardından da Harşit bölgesidir. Ne Kop dağı ne Harşit bölgesi maalesef yeteri kadar gündeme gelmemiştir. Ben değerli hocamı, fakültemizi candan tebrik etmek istiyorum.  Belgesel 15 yıllık bir çalışmanın ürünü. Bu belgeselin ilk bölümünü burada katılımcılarla paylaştıkları için ben tekrar Sayın Rektörümüze teşekkür ediyorum. Kafkas cephesi hak ettiği yere gelememiştir, anlatılamamıştır. Kop dağı, Harşit Savunması inşallah üniversitemiz bünyesinde Kafkas Cephesi Araştırmaları Merkezi, Enstitüsü oluşursa daha iyi anlatılacaktır diyor, hepinize saygılar sunuyorum.” diye konuştu. 

Üç oturum ve kapanış oturumundan oluşan çalıştayda Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesindeki Kop Müdafaası’nda Ruslara karşı kış şartlarında zor şartlar altında yaklaşık 6 ay mücadele eden Osmanlı ordusunun kahramanlıkları ele alındı.

Üç oturum ve kapanış oturumundan oluşan çalıştayın birinci oturumunun başkanlığını Erzurum Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu yaptı.  Bu oturumda Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selahattin Tozlu, Bayburt’un Tarihi ve Coğrafi Önemi; Bayburt Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Yasin Taşkesenlioğlu; Kop Savaşlarında Kullanılan Silah ve Mühimmat Hakkında Bazı Tespitler; Bilecik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Rahmi Akbaş, Kop Savunması ve Mareşal Fevzi Çakmak Paşa; Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Eyüboğlu, Bayburt Jandarma Tabur Komutanlığı ve Kop Savunması konusunda tebliğ sundu.

İkinci oturum Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Çiğdem başkanlığında gerçekleşti. Bu oturumda Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur, Hatıralarda Kop Savaşları; Araştırmacı Fatih Mehmet Ekşi, Bayburt’un İşgalinde Sibirya Kazaklarının Rolü; Erzurum Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu, İşgal Sonrasında Bayburt; Karadeniz Teknik Üniversitesi doktora öğrencisi olan Serdar Göktaş, “Birinci Dünya Savaşı’nda Bayburt’un İşgali ve Göç konusundaki tebliğlerini katılımcılarla paylaştı.

Üçüncü oturumu Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur yönetti.  Bu oturumda Bayburt Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esat Aktaş,  Birinci Dünya Savaşı’nın Başlangıcından İşgale Bayburt ve Çevresinde Salgın Hastalıklar; Doğa Koruma ve Milli Parklar Bayburt Şube Müdürü Alpaslan Katırcı, Kop Savaşları’nın Milli Parklara Dâhil Edilme Süreci ve Mevzilerin Bugünkü Vaziyeti; Bayburt Üniversitesi okutmanı Kürşat Kara, Bayburt Halk Şiirinde Kop Savunması konusunda bilgilendirmede bulundu.

Çalıştay sonunda Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur, Bayburt Valiliği, Bayburt Garnizon Komutanlığı, Bayburt Belediyesi, Bayburt Üniversitesi işbirliği kapsamında Kop Savunması ile ilgili çalışmaların yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Çalıştay sonucunda şu öneriler ortaya çıktı:

Bayburt ve Kop çevresinin tarihi dokusunun ortaya çıkarılması ve muhafaza edilmesi

Bayburt ve Kop çevresinin tarihinin araştırılması için Bayburt Tarihi ve Kültürü Uygulama Araştırma Merkezi bünyesinde Bayburt ve Kop çevresi bilgi ve dokümantasyon biriminin kurulması

Bayburt’un tarihteki yerini ortaya çıkaracak çalışmaların sayısının arttırılması ve teşvik edilmesi

Bilimsel faaliyetlerin devamlılığının sağlanması

Milli Parklara dâhil edilmesiyle yürüyüş yolları, anıtlar, şehitlikler ve savaş aletlerinin görsel olarak teşhir edilmesi

Savaş silah, cephane ve araç gereçlerinin sergileneceği bir savaş müzesi kurulması

Kadim bir şehir olan Bayburt’un geçmişte Anadolu’ya kattığı değeri göstermesi açısından tarihi turistik bir şehir haline dönüşmesi için gerekli çalışmaların yapılması

Kop Savaşları ve Bayburt’un işgali ile bölgenin nüfus hareketliliği Bayburt’tan göç eden ailelerin tespit edilmesi gibi akademik çalışmaların yapılması

Erzurum-Trabzon tarihi transit yolunun öneminin vurgulanması bu çerçevede bahsedilen güzergâhın siyasi, stratejik, ekonomik ve sosyal manada kalkınmasının sağlanması.

Çalıştay hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

                                               

Tekil Ziyaret : 394
Toplam Ziyaret : 844